Η Λανς 1-0 εκτός έδρας την Ανζέ, λίγα 24ωρα πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό

Με το… δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα η Λανς, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Ανζέ, λίγες ημέρες πριν το πρώτο ματς με τον Παναθηναϊκό στα Playoffs του Conference League

Επιτυχημένο «ποδαρικό» για τη Λανς στη Ligue 1. Οι «λανσουά» πήραν τη νίκη (1-0) στην έδρα της Ανζέ, λίγες ημέρες πριν την πρώτη «μάχη» με τον Παναθηναϊκό στα Playoffs του Conference League (22/8, 22:00).

Το μοναδικό γκολ του ματς σημείωσε ο Σαΐντ στο 28’, ενώ πολύ καλύτερο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Γουίλ Στιλ, καθώς είχε και δύο δοκάρια.
Πολύ δυναμικό ξεκίνημα από τη Λανς στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 2’ ο Σοτοκά βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια, το ματς ισορρόπησε, με την Ανζέ να απειλεί τον Σαμπά, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά στο 27’. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα οι «λανσουά» άνοιξαν το σκορ με ωραία προσωπική ενέργεια του Σαΐντ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς, αγγίζοντας το δεύτερο τέρμα, αφού είχε διπλό δοκάρι με Σοτοκά και Σαΐντ στο 43’.

Διαφορετική εικόνα είχε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. Η Λανς είχε παραχωρήσει την κατοχή στην Ανζέ, θέλοντας να χτυπήσει περισσότερο με αντεπιθέσεις. Όμως, δεν άλλαξε κάτι δραματικά μέχρι τη λήξη και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «τρίποντο».

Στα άλλα δύο ματς που ήταν την ίδια ώρα, Μονπελιέ και Στρασμπούρ ήρθαν ισόπαλες 1-1, ενώ Τουλούζ και Ναντ έμειναν στο 0-0.