Euroleague: Η Μπαρτσελόνα άνετα 93-74 τη Ζαλγκίρις

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα, η Μπαρτσελόνα νίκησε 93-74 τη Ζαλγκίρις και παρέμεινε κοντά στην κορυφή

Σε περίπατο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις, την οποία νίκησε άνετα 93-74, παραμένοντας κοντά στην κορυφή.

Έτσι, οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στο 18-8, ενώ από την άλλη η ομάδα του Κάουνας υποχώρησε στο 13-13.

Κορυφαίος των Καταλανών ήταν ο Μίροτιτς με 28 πόντους, με τον Σατοράνσκι να προσθέτει 12π. και τον Σανλί 10π.

Από τους Λιθουανούς, ξεχώρισε ο Μπραζντέικις με 15 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια και την Μπαρτσελόνα να κλείνει μπροστά (19-17) το πρώτο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Μίροτιτς στο τέλος. Με σερί 6-0 μπήκαν οι «μπλαουγκράνα» στη δεύτερη περίοδο για το +8 (25-17). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας στο +11 (42-31), στο 18’ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +10 (46-36).

Με ακόμη πιο αυξημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα, η οποία κυριαρχούσε απόλυτα και έφτασε ακόμη και στο +25 (77-52) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +23 (77-54). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «μπλαουγκράνα» να είχαν τα ηνία και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-36, 77-54, 93-74