EURO 2024: Έκανε το «4Χ4» η... αδιάβροχη Σκωτία - Κατάφερε να υποτάξει και την Γεωργία με 2-0

Σε ένα ματς που διακόπηκε στο 10ο λεπτό λόγω... πλημμυρισμένου αγωνιστικού χώρου κι ολοκληρώθηκε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση, έπειτα από μεγάλες διαβουλεύσεις και δύο ξεχωριστούς ελέγχους του τερέν από τον Ούγγρο διαιτητή του αγώνα, Ιγκόρ Βαντ.

Σκωτία παντός... καιρού, κατάφερε να υποτάξει και την Γεωργία με 2-0 κι έκανε το «4Χ4» στον 1ο όμιλο των προκριματικών του EURO2024, σε ένα ματς που διακόπηκε στο 10ο λεπτό λόγω... πλημμυρισμένου αγωνιστικού χώρου κι ολοκληρώθηκε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση, έπειτα από μεγάλες διαβουλεύσεις και δύο ξεχωριστούς ελέγχους του τερέν από τον Ούγγρο διαιτητή του αγώνα, Ιγκόρ Βαντ.

Η καταιγίδα πάνω από το «Hampden Park» της Γλασκώβης είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίς. Η Σκωτία ήταν... ασορτί με τον καιρό, μπαίνοντας «καταιγιστικά» στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον ΜακΓκρέγκορ. Στη συνέχεια η βροχή έγινε ακόμη πιο δυνατή, με τον διαιτητή Βαντ να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια διότι το γήπεδο είχε γίνει πλέον επικίνδυνο για τη σωματική ακεραιότητα των παικτών.

Ακολούθησαν συζητήσεις και συσκέψεις επί συσκέψεων, με τον άρχοντα του αγώνα εξαντλεί κάθε χρονικό περιθώριο, όντας σε άμεση επικοινωνία και με την UEFA, διότι δεν υπήρχαν κενές ημερομηνίες για να επανοριστεί το ματς και οι παίκτες θα έπρεπε από την Τετάρτη (21/6) είτε να ξεκινήσουν διακοπές, είτε να ενταχθούν στους συλλόγους τους που έχουν ξεκινήσει προετοιμασίες.

Στις 23:35 ο αγώνες άρχισε ξανά, με την Σκωτία να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, να χάνει κι άλλες ευκαιρίες και να «σφραγίζει» εντέλει την τέταρτη νίκη της με το γκολ του ΜακΤόμινεϊ στο 47’, «καπαρώνοντας» ήδη την πρώτη θέση στο 1ο γκρουπ. Στο 90'+5' ο Κβίτσα Κβαρατσκέλια είχε την ευκαιρία να μειώσει για τη Γεωργία, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε έφυγε πάνω από τα δοκάρια...

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: