Μίλτος Τεντόγλου

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα για την Ελλάδα την Kυριακή (04/08)

Το ματς της Εθνικής πόλο γυναικών, η εμφάνιση του Μίλτου Τεντόγλου και ο τελικός του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, ξεχωρίζουν από το ελληνικό πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων την Κυριακή (04/08

Ολυμπιακοί Αγώνες: Πήρε το χρυσό κι έγραψε ιστορία η Ζενγκ

Η Τσινγουέν Ζενγκ νίκησε 2-0 σετ την Ντόνα Βέκιτς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις γυναικών στο Παρίσι

Έγραψε ιστορία η Τσινγουέν Ζενγκ. Η 21χρονη Κινέζα τενίστρια, Νο 7 στη WTA, νίκησε 2-0 νίκησε 2-0 σετ (6-2, 6-3) την Ντόνα Βέκιτς (Νο 21 στον κόσμο) στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις γυναικών και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο για τη χώρα της και την Ασία γενικότερα στο μονό του αθλήματος.

Η φιναλίστ του Australian Open ήταν εξαιρετική στο πρώτο σετ κι έφτασε με άνεση στο 1-0. Στο δεύτερο σετ, έχασε το αρχικό της προβάδισμα με 2-0 και προβληματίστηκε στη συνέχεια. Σημείωσε, όμως, ένα ακόμα μπρέικ στο όγδοο γκέιμ (5-3) κι έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού.