Κικίλιας: Μέχρι τον Δεκαπενταύγουστο αυξημένος κίνδυνος πυρκαγιάς- Η μισή Ελλάδα θα βρίσκεται στο «κόκκινο»

Σύμφωνα με τον υπουργό Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας οι ισχυροί άνεμοι σε συνδυασμό με την ανομβρία και την ξηρασία καθιστούν τις καιρικές συνθήκες επικίνδυνες

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ευρεία νίκη και 7η θέση για την εθνική πόλο γυναικών

Η ελληνική ομάδα επικράτησε 19-10 του Καναδά

Με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών την πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατετάγη 7η στη διοργάνωση του Παρισιού, όπου κυνήγησε την υπέρβαση, χωρίς να τα καταφέρει.

Η Έλενα Ξενάκη έκανε... θραύση στα 2μ., με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (στο πρώτο εκ των οποίων αστόχησε η Βάσω Πλευρίτου) στα πρώτα 11 λεπτά, αλλά χρειάστηκε να ανέβουν και άλλες παίκτριες, προκειμένου η εθνική να πετύχει ένα σερί 3-0 και να ξεφύγει 7-3. Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3

Η εξέλιξη του σκορ:

1-0 Ξενάκη (φουνταριστός), 1-1 Μπάκοτς (π.π.), 1-2 ΜακΚέλβι (πέναλτι), 2-2 Ξενάκη (φουνταριστός), 3-2 Γιοαννοπούλου (μπάσιμο), 4-2 Πάτρα (πέναλτι), 4-3 Ράιτ (φουνταριστός), 5-3 Νίνου (περιφέρεια), 6-3 Γιαννοπούλου (περιφέρεια), 7-3 Μυριοκεφαλιτάκη (π.π.), 7-4 Κρεβιέρ (περιφέρεια), 7-5 Ράιτ (φουνταριστός), 8-5 Πάτρα (περιφέρεια), 8-6 Κρεβιέρ (π.π.), 9-6 Χυδηριώτη (περιφέρεια), 9-7 ΜακΚέλβι (π.π.), 10-7 Μυριοκεφαλιτάκη (μπάσιμο), 11-7 Γιαννοπούλου (κόντρα), 12-7 Μαργ. Πλευρίτου (π.π.), 13-7 Νίνου (π.π.), 14-7 Μαργ. Πλευρίτου (π.π.), 14-8 Λεμέι-Λαβουά (φουνταριστός), 14-9 Πολ (π.π.), 15-9 Νίνου (π.π.), 16-9 Ελευθ. Πλευρίτου (π.π.), 16-10 Κρεβιέρ (π.π.), 17-10 Ασημάκη (φουνταριστός), 18-10 Χυδηριώτη (περιφέρεια), 19-10 Μυριοκεφαλιτάκη (περιφέρεια).

Η εθνική είχε 6/10 με παίκτρια παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 6 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού, 1 στην κόντρα και 2 με μπάσιμο.

Ο Καναδάς είχε 5/12 με παίκτρια παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια και 3 από θέση φουνταριστού.

Αποβλήθηκε με αντικατάσταση η Πάτρα, 5΄53΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν η Μπράουν (6΄58΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα), η Μαργ. Πλευρίτου (5΄00΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού), η Μπάκοτς (2΄51΄΄ πριν τη λήξη του ματς) και η ΜακΚέλβι (2΄09΄΄ πριν τη λήξη της αναμέτρησης).

Διαιτητές: Μπλανσάρ (Γαλλία), ΜακΚολ (ΗΠΑ)

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Μαργ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα 2, Νίνου 3, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

ΚΑΝΑΔΑΣ (Ντέιβιντ Παραντέλο): Γκοντρό, Λέκνες, Κρεβιέρ 3, Ράιτ 2, Μιμίδη, ΜακΝτάουελ, Μπάκοτς 1, Λεμέι-Λαβουά 1, ΜακΚέλβι 2, Μπράουν, Πολ 1, Λα Ρος, Βουλπίσι

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ