ΚΑΙΡΟΣ

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Βοσνίας και ανέβηκε στο 3-1 η Γαλλία

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο φετινό Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε η Γαλλία, ξεπερνώντας το εμπόδιο της αξιόμαχης Βοσνίας (68-81) για την 4η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ

Δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 81-68, επικράτησε η Γαλλία της Βοσνίας, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ, μετά την ήττα της από τη Γερμανία στην πρεμιέρα. Έτσι, οι «τρικολόρ» βελτίωσαν σε 3-1 το ρεκόρ τους στη διοργάνωση, ενώ οι Βόσνιοι έπεσαν στο 2-2 και την 3η θέση.
Για την ομάδα του Κολέ ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλι (15π, 5 ριμπ), Φουρνιέ (13π, 3 ασίστ, ενώ ξεπέρασε και τους 1000 πόντους με τη φανέλα της χώρας του), Γκομπέρ (11π, 12 ριμπ), και Ερτέλ (14π 7 ριμπ, 8 ασίστ), ενώ πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Νούρκιτς, Μούσα και Χαλίλοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους.

Το ματς:
Χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Ρόμπερσον, η Βοσνία πήρε μικρό προβάδισμα 8-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, το οποίο διατήρησε έως και το 7', όταν ο Μουσταφά Φαλ ισοφάρισε με εμφατικό κάρφωμα, σε 13-13! Μάλιστα, λίγο αργότερα (8') οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά με +3 για πρώτη φορά στο ματς (13-16) με δύο ακόμα πόντους από τον σέντερ του Ολυμπιακού. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 19-19.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (29-29), με τους Γιαμπουσέλι και Φουρνιέ να παίρνουν τα ηνία του σκοραρίσματος στη συνέχεια για τη Γαλλία, δίνοντάς της διψήφιο προβάδισμα (34-44) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Βόσνιοι έκαναν σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 16-8 και πήραν το προβάδισμα 52-50, ωστόσο οι Γάλλοι επέστρεψαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και παίρνοντας ξανά... κεφάλι στο σκορ. Ντέρμπι μέχρι το ρολόι να δείξει 4 λεπτά για το φινάλε, με τη Γαλλία να κάνει στη συνέχεια σερί 18-5, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη, με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-44, 50-52, 68-81